Wybierasz się na siłownię jako noworoczne postanowienie? Zanim wykonasz swój pierwszy amatorski trening, obowiązkowo przeczytaj ten tekst, w którym będziemy Cię przestrzegać przed najbardziej poważnymi kontuzjami, jakich można się nabawić, kiedy niewłaściwie ułożymy ciało czy też przybierzemy niewygodną pozycję do ćwiczeń. Więcej poniżej.
Zacznijmy od kontuzji pleców, które są najczęstsze. Mowa o okolicach barków i pleców. Jest to z reguły z tego względu, że te partie mięśniowe mamy bardzo nadwyrężone. Wynika to bowiem z faktu, iż siedzimy non stop, więc nasze mięśnie w górnej części pleców są przemęczane, zbite i przydałoby się najpierw doprowadzić je do stanu naturalnego, na przykład poprzez typowy masaż okolic pleców i barków, a później wybrać się na siłownię. Ogólnie chodzi o to, że siedzący tryb życia przesądza o pewnej dysfunkcji, w konsekwencji czego plecy robią się w charakterystyczny sposób zaokrąglone. Takie uwypuklenie rejonu barków pokazuje, że nasza warstwa mięśniowa prawdopodobnie jest mocno osłabiona. W głównej mierze chodzi tu zwłaszcza o mięśnie postularne. Co z tego może wynikać w dalszych konsekwencjach? Przede wszystkim dochodzi najczęściej do przykurczenia klatki mięśniowej.

Niemniej jednak nie tyle sam fakt takiego stanu powinien być dla nas niepokojący, co fakt, że w rezultacie będziemy mieć kłopot z utrzymaniem wyprostowanej sylwetki. Co więcej, mięśnie się osłabiają oraz wydłużają. Nie mamy szerokiej i nieograniczonej mobilności w okolicy obręczy barkowej a także kontuzje ramion zdarzają się dużo częściej. Wspomnieć trzeb zatem w głównej mierze o tym, że uniknięcie wyżej wspomnianych urazów jest możliwe, kiedy ćwiczymy opierając każdy ruch o dobrze wypracowaną technikę- pamiętaj, nie liczy się ilość tylko jakość.
Artykuł dzięki: