grenlandia uksztaltowanie

Grenlandia będzie odrębny kraj

Turyści wkrótce potrzebować wizy specjalnego Greenland odwiedzić Grenlandii. W listopadzie 2008 roku referendum w sprawie rozszerzenia autonomii odbędzie się na lodowej wyspy. Mieszkańcy Grenlandii nadziei, że w przyszłości pozwoli im stworzyć własne państwo, donosi Associated Press. W dniu 25 listopada 2008 roku mieszkańcy Grenlandii odbędzie się głosowanie nad zmianami oferowanych przez specjalną komisję duńsko-grenlandzkiego, który analizowanym jakie nowe uprawnienia byłoby możliwe, aby dać władzom Grenlandii.

Od 1978 roku Grenlandia nabył prawo niezależnie odpowiedzialny za sprawy wewnętrzne jednak politykę obronną i międzynarodowej, a także stanowienie prawa pozostał w poleceniu Danii. Grenlandia jest największą wyspą na świecie, od 1775 roku był duński kolonii. W 1953 wyspa została uznana za część terytorium Królestwa Danii.

W kwietniu 1941 roku ambasador Danii w Waszyngtonie podpisano z rządem amerykańskim tzw porozumienie w sprawie obrony Grenlandii, a następnie USA rozpoczęły tworzenie baz wojskowych na wyspie. Po wejściu do Danii do NATO została podpisana nowa umowa pomiędzy Kopenhagą i Waszyngtonie w kwietniu 1951 roku, zgodnie z którym Dania i USA teraz przeprowadzić wspólną obronę Grenlandii. Teraz 57 tysięcy ludzi żyje na wyspie, z czego 80% jest pokryte lodem.

Może Grenlandia chce stać się odrębnym stanem, z powodu globalnego ocieplenia, które pomogło lokalnych mieszkańców rosnąć nawet banany w szklarniach i jako rezultat - będą przynajmniej w zakresie dostaw żywności być trochę bardziej niezależne.


- autor artykułu